jak pisać ciekawie

Jak pisać ciekawie? – Stosuj 3 narzędzia!

🤔Nie wiesz, jak pisać ciekawie? Pocieszam, że jeśli tak jest, to bez znaczenia, czy tworzysz opowiadania, piszesz artykuły na bloga czy może pracujesz nad książką. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak w opowieści – przy pomocy 3 elementów – sterować zainteresowaniem czytelnika.

Każdy twórca słowa chce być czytanym. Oczywiste. Zobacz zatem, jak możesz poprawić swój warsztat pisarski. 

 

Najpowszechniejsze źródło inspiracji

Niektórych zabiegów konstrukcyjnych fabuły można uczyć się od scenarzystów.

Pamiętasz może film „PS. Kocham Cię”, w którym bohater, zamiast spełniać oczekiwania widza i starać się o dziecko z żoną, umiera na samym początku?

A może „Joe Black”, gdzie świetnie zapowiadająca się para nie ma szans na drugie spotkanie i wbrew logice bohater ginie na środku ulicy? 

Z pewnością znasz wiele tricków twórców thrillerów. Na przykład:

Samotna kobieta stuka obcasami w pustym podziemnym garażu. Idzie, mijając podejrzany wóz. Mężczyzna wysiada. Ona przyspiesza. Biegnie. Upuszcza kluczyki przed swoim samochodem. Tamten już kroczy. Kobieta wsiada, przycinając swój płaszcz zatrzaskiwanymi drzwiami. W środku spokój, cisza. Auto rusza z miejsca. Mężczyzna natomiast okazuje się całkiem neutralny i znika w drzwiach windy na końcu piętra. Samochód wyjeżdża na drogę. Jedzie oświetlonymi ulicami miasta. Przejeżdża most. Mija przedmieścia i jest już niemal w domu. Ty czujesz się bezpiecznie razem z bohaterką. Rozluźniasz się. I… podskakujesz, gdy zza jej pleców na tylnym siedzeniu objawia się niespodziewanie intruz, łapiący ją za gardło.

(Jeśli zmagasz się z niemocą artysty, koniecznie przeczytaj artykuł o skutecznych sposobach na wenę twórczą!)

 

Jak pisać ciekawie?

💃Jeśli chcesz zainteresować swojego czytelnika, nie możesz czekać, że zrobisz to dopiero w następnym rozdziale. On może go nie doczytać.

Ryzykujesz, że nie zdążysz mu zaprezentować swoich świetnych pomysłów. Chyba nie chcesz, by czytelnik zrezygnował z lektury na tej konkretnej nudnej stronie, która nie pełni żadnej funkcji?

(Przy okazji zerknij do artykułu o tym, jak napisać pierwsze zdanie – zarówno na potrzeby Internetu, jak i publikacji drukowanej.)

 

Zapowiedź

Możesz się posługiwać zapowiedzią, że coś się wydarzy, kierując uwagę czytelnika w drugą stronę, niczym puszczając snop reflektora na scenę i wyłączając wszystko inne z widoku.

W odbiorcy będą się rodzić oczekiwania następstw zdarzeń, będzie także narastał niepokój o bohaterów, który ty uspokoisz tylko po to, by za chwilę zaatakować zupełnie niespodziewanym zwrotem akcji z drugiej strony sceny.

 

Zawieszenie

✅ Z kolei zawieszenie to wstrzymanie akcji, gdy już czytelnik ma poznać rozwiązanie, a ty przechodzisz do zupełnie innego wątku, porzucając opowieść w niewyjaśnionym miejscu.

Możesz również na przykład przedłużyć opis, który wstrzyma akcję przed podaniem rozwiązania, jednak pamiętaj, żeby nie nadwyrężać cierpliwości czytelnika i go nie zanudzić. Bądź sprawnym kucharzem!

 

Zwrot akcji

✅ Na koniec zwrot akcji. Myślę, że to najjaśniejszy punkt w planie pracy, bo najlepiej opanowany przez większość.

Jak pisać ciekawie? Istotą jest, by czytelnik grał z pisarzem jak najdłużej i odczuwał z tej zabawy frajdę. Im bardziej niespodziewane zwroty akcji, tym lepiej dla opowieści. Jednakże jest warunek! Nawet jeśli osadzasz bohaterów w świecie fantastycznym, to rządzą nim ustalone przez ciebie reguły. => Każdy zwrot akcji musi być prawdopodobny dla świata przedstawionego, który stworzyłeś. Jeśli będzie przeciwnie, czytelnik przestanie ci wierzyć… 

 

Jestem przekonana, że sprawnie żonglując zapowiedzią, zawieszeniem i zwrotem akcji, co krok wprawisz swojego odbiorcę w zachwyt. Przykujesz go do książki, co da satysfakcję obu stronom. 

 

[* Jeśli czytasz ten artykuł aż do tego miejsca, bardzo Ci dziękuję. Zostaw mi proszę komentarz na dole. Poza tym zapewne zainteresujesz się osobnym działem dla Autorów tekstów, gdzie znajdziesz dla siebie wiele wartościowych treści. Serdecznie tam zapraszam!]

PS. Piszę do Ciebie przy okazji z wiadomością, że jeśli jesteś osobą, która wypełniła moją ANKIETĘ DLA PRZYSZŁYCH AUTORÓW, to w minionym tygodniu wysłałam do Ciebie wiadomość. Sprawdź koniecznie wszystkie możliwe foldery w swojej skrzynce mailowej i przenieś proszę moją wiadomość do zaufanych odbiorców, aby wartościowe maile, nie ginęły w przyszłości w próżni.

Jeśli chcesz dołączyć do tej grupy odbiorców, zapraszam Cię serdecznie do kliknięcia TUTAJ!

Jeśli chcesz, abym napisała artykuł na konkretny temat, napisz do mnie

Dziękuję i serdecznie pozdrawiam,

Sylwia Chrabałowska

 • 🌷🌷🌷 dziekuje za porady. Będę się do nich stosować. Zobaczymy co wyjdzie.

  Pozdrawiam 😘

  Ps. Świetny post.

  • Cześć Kochana! Bardzo miło mi Cię tu widzieć 🙂 Cieszę się, że artykuł przydatny. Jeśli chciałabyś o czymś konkretnym u mnie poczytać, napisz. Postaram się odpowiedzieć 🙂
   Serdecznie Cię pozdrawiam :*

 • ciekawe pisanie wymaga nieustannego treningu

  • Dzień dobry, Kubo, masz rację, że wprawę w pisaniu osiąga się przez trening. 🙂
   Pozdrawiam serdecznie!

 • Klaudia Kałążna

  Bardzo podoba mi się, że podałaś w skondensowanej formie trzy proste techniki do zastosowania właściwie od zaraz! Myślę, że muszę popracowąć zarówno nad zapowiedzią, jak i zwrotem akcji. Chyba nawet bardziej nad tym ostatnim.

  • Cześć Klaudio, dziękuję za Twoją informację zwrotną – jak zawsze cenną. 🙂
   Cieszę się, że nadal celuję w tematy, które są interesujące.
   Serdeczności :*

 • Bebe Talent

  Przypomniała mi się recepta propagowana przez Alfreda Hitchcocka – na początku trzęsienie ziemii, a potem napięcie rośnie.

  • Cześć 🙂 Bardzo dobra recepta 😀
   Dziękuję za celny komentarz!
   Serdecznie pozdrawiam 🙂

 • Swietne techniki, chociaz czasami trzeba nad nimi popracowac. Ale nie odrazu Rzym zbudowano, kwestia wprawy i pisania, pisania i jeszcze raz pisania… Pozdrawiam serdecznie!

  • Cześć Moniko 🙂
   Masz rację, że oczywiście dobry warsztat pisarski to kwestia często wielu lat systematycznej pracy 🙂
   Serdecznie pozdrawiam!

 • Sporo jest sposobów, by przykuć uwagę czytelnika. Bardzo ważne jest też to, żeby mieć plan. Oczywiście gdy piszemy warto zdać się na intuicję i pójść na żywioł, ale dobrze mieć zarys tego, o czym się chce pisać. I jeszcze jedna rzecz – może się to komuś nie spodoba, trudno, lecz wg do pisania potrzebny jest tzw. pazur. Jego braku nie da się zatuszować nawet świetnym warsztatem technicznym.

  • Cześć Moniko 🙂
   Wypunktuję zatem składowe sukcesu dobrego tekstu:
   1. Plan pracy
   2. Talent
   3. Warsztat pisarski
   Bardzo ciekawy komentarz, dzięki! Pozdrawiam serdecznie 🙂

   • Mamnatooko.pl.

    Och, uwielbiam taką zwięzłość słowa ( i to wypunktowaną😀👌🏼)

 • Mamnatooko.pl.

  Rady do wykorzystania! Szczególnie pierwsza! Bardzo rzadko przeze mnie stosowana. Dzięki 😊

 • Katarzyna Paplińska

  Niech żyje 3x „za”! (zapowiedź, zawieszenie, zwrot akcji). Już pamiętam i biorę się za drugi w życiu wpis do bloga :))

  • Kasiu, bardzo się cieszę, że pomocne i trzymam kciuki za rozwój Twojego bloga 😀
   Serdeczności :*

   • Katarzyna Paplińska

    Bardzo dziękuję <3

 • Trzy proste techniki a jednak często o nich zapominamy. 🙂 Dobre sposoby, żeby zwrócić uwagę czytelnika. 🙂

  • To prawda, niby proste, ale czasem może wydać się skomplikowane 😉
   Serdecznie Cię pozdrawiam!